Menu
Město Podbořany
Podbořany

lekarnicka

Obsah domácí lékárničky

 

 

Domácí lékárnička může skutečně vypadat různě, měla by být na dostupném místě tak, aby k ní kdokoli mohl. V domácnostech by ale měla být mimo dosah dětských rukou. Je dobré také v rodinách, kde jsou malé děti, mít lékárničku zamčenou a klíč bezpečně uložený.

Co mít v lékárně

V každé domácí lékárničce by především měla být analgetika, což jsou přípravky proti bolesti, například hlavy nebo zubů. Běžně je to paralen, ibalgin a další. Samozřejmostí jsou i léky na snížení teploty. Tady nejvíce pomáhá paralen, acylpyrin, panadol atd. U léků, které tiší bolesti kloubů, je to například voltaren emulgel. Proti průjmům zase nejvíce pomáhá imodium, smecta a řada dalších přípravků.

Pozor na záruční dobu

Každý lék má svoji záruční dobu, po níž se již nesmí používat. Výrobce také stanovuje pravidla pro jeho skladování, včetně teploty. Když tedy lék doma máme, měli bychom si přečíst příbalový leták, v němž tyto údaje jsou uvedeny.

Zejména masti, pokud nejsou v chladu, se rychle kazí a jejich léčebný účinek přichází vniveč. Stejně tak je tomu u roztoků a u preparátů, které nám speciálně připraví v lékárně. Vždy bychom se měli lékárníka zeptat, jak lék skladovat. Některé totiž musí do lednice, jiné naopak mohou být v pokojové teplotě.

Obvazy a dezinfekce

Součástí domácí lékárničky by měly být i obvazy včetně sterilních a dezinfekční prostředky pro případ zranění. Dnes už jsou ve formě sprejů nebo tinktury.

V lékárničce by neměly chybět ani přípravky na popáleniny. Ty jsou velmi běžné a dochází k nim například při přípravě jídel. Stejně tak jsou třeba dezinfekční prostředky pro případ zranění nebo škrábnutí, které krvácí. Zejména zahrádkáři by je měli mít v dostatečné míře.

Lékárníci doporučují mít na čelní straně lékárničky napsaná i nejdůležitější telefonní čísla pohotovosti. Stejně tak by zde měla být telefonní čísla do nejbližší nemocnice a na záchrannou službu. V mnoha případech právě rychlá první pomoc a následná odborná pomoc může zachránit lidský život.