Doručovací poštovní adresa
Městský úřad Podbořany
Mírová 615
441 01 Podbořany
Tel.: 415 237 500
IČ: 00265365
DIČ: CZ00265365
Datová schránka
fh4btis
Místo, kde se dnes rozkládají Podbořany, bylo obýváno Lučany a je pravděpodobné, že vzhledem ke své poloze bylo spravováno buď třetí, nebo pátou lučanskou krajinou. Mezi kmenem Lučanů a Čechy vládlo stálé nepřátelství. Kníže Lučanů Vlastislav častým vražděním po kraji plenil území obývané Čechy, kteří je na Turském poli nakonec porazili, do jednoho pobili a ovládli jejich území.
Založení Podbořan i jejich název se podle některých historiků, například i Václava Hájka z Libočan, datuje na konec I. tisíciletí. Václav Hájek uvádí, že kolem roku 804 musel jeden z feudálů středních Čech - Rohovoc z Vršoviců - přenechat své loviště nad střední Vltavou Přemyslovcům a urychleně je opustit. I obrátil se na sever, kde hodlal nenadálým nočním útokem překvapit bohaté a mocné město Žatec.
Žatečtí však velmi dobře čelili nenadálým přepadům. Na vrchu Rubín měli důkladnou pevnůstku, jejíž posádka složená z nebojácných ozbrojenců dávala ihned znamení do Žatce buď rychlým poslem, nebo kouřem, blížil-li se nějaký neznámý houfec. Ozbrojenci z pevnůstky na Rubínu mnohdy sami zahnali menší loupeživé houfce a lapky.
V té době, tedy na začátku 9. století, se také v okolí pevnosti na Rubínu začaly budovat podhradní domy. Začalo vznikat sídliště Pod horou, dobře chráněné posádkou pevnosti. Takto tedy podle Václava Hájka z Libočan vznikly Podhořany - dnešní Podbořany.
Když bylo kolem roku 1108 založeno benediktinské opatství v Postoloprtech (Porta apostolorum), stala se vesnička Podbořany spolu se sousední vískou Vroutkem majetkem tohoto kláštera, v jehož držení byly obě obce až do roku 1426, kdy přešly do držení šlechtice Buriána z Gutštejna.
Začátkem 15. století (1436) prodal císař Zikmund Podbořany a některé další obce v okolí pánům Buriánovi a Janovi z Gutštejna za 1.261 kop grošů českých. Ti podporovali zemědělskou výrobu na Podbořansku a poučeni selským hnutím v dobách husitských neměli odvahu utužovat poddanská pouta.
Protože přes Podbořany vedla kupecká cesta Přísečnickým průsmykem do Saska, povolil Jan z Gutštejna obyvatelům Podbořan překupovat a prodávat sůl. Současně dal Podbořanským základní tržní práva, povolil každou středu trh a dovolil užívat městského znaku.
Paroží v městském znaku pochází právě ze šlechtického erbu pánů z Gutštejna. Tím se staly Podbořany poddanským městečkem i obchodním střediskem a jeho obyvatelé částečně svobodnými obchodníky a měšťany.
Městečko v dalších letech mění své majitele, avšak částečná městská práva, které jim dal Jan z Gutštejna, přetrvávají až do roku 1575. Tehdy, 11. listopadu, jim tato práva Kryštof Šlik dále rozšířil. Zvláštním privilegiem bylo i to, že jednání před městským soudem probíhalo pouze v českém jazyce. Také samotná listina privilegia je psána česky, jako i ostatní písemné dokumenty z té doby.
Období husitské revoluce bylo i obdobím vítězného odražení pronikajícího germanismu do českých zemí. Po husitské revoluci se postupně znovu stává království České cílem německých kupců a řemeslníků, šlechty a dobrodružných rytířů. Podbořany stály na jazykové hranici a dlouho této germanizaci odolávaly.
Třicetiletá válka pak z velké části potlačuje český živel ve městě. Poněmčení se prohlubuje natolik, že například začátkem 20. století se ve městě hlásí k české národnosti již jen 35 občanů.
Celé období první republiky od 1918 do roku 1938 je poznamenáno národnostním bojem Čechů s Němci o upevňování pozic českého živlu, který zde musel svádět tvrdé boje za svá národnostní práva.
Státní svátek 28. říjen - Den vzniku samostatného Českého státu byl poprvé v Podbořanech veřejně oslavován až v roce 1928.
Roku 1923 byla otevřena v domě čp. 278 měšťanská škola a poté, 28. října 1926, byla vybudována českou menšinou na Podbořansku zcela nová měšťanská škola (dnešní škola T. G. Masaryka). Gymnázium bylo v Podbořanech otevřeno v roce 1937.
Všeobecný nástup fašismu mění politickou situaci i v Podbořanech. Fašistické organizace a ordneři zde šíří strach. Teror českého a německého antifašistického obyvatelstva je součástí jejich programu. Mnichovský diktát uzavírá krátkou, ale slavnou kapitolu dějin českých hraničářů v Podbořanech i na Podbořansku. Přes noc se z nich stávají běženci, lidé bez domovů, lidé, jimž byla ukradena vlast. Poslední vlak s českými občany opouštějícími město je vypraven v říjnu ze stanice Vroutek. Vliv 2. světové války byl v Podbořanech stejný jako na většině území Sudet.
Dne 9. května 1945 v odpoledních hodinách osvobodila vojska 117. gardové střelecké divize - 333. gardový střelecký pluk, vyznamenaný řády Kutuzova a B. Chmelnického, pod velením pplk. Jakova Alexejeviče Baběnka město, které před několika dny opustili štábní důstojníci maršála Schornera. Skuteční rozbíječi první republiky a vedoucí činitelé páté kolony však většinou již před osvobozením prchli na Západ.
Ihned po osvobození města se sem začali vracet všichni ti, kteří jej museli spěšně opustit na základě mnichovského diktátu v roce 1938. S nimi přicházeli i další, kteří se zde hodlali trvale usadit. Již v té době bylo známo, že novými obyvateli okresu se stanou i Volyňští Češi, kteří v řadách 1. čs. armádního sboru bojovali za osvobození Československa a po válce sem byli vysláni, aby chránili životy nových obyvatel pohraničí i majetek čs. státu.