Doručovací poštovní adresa
Městský úřad Podbořany
Mírová 615
441 01 Podbořany
Tel.: 415 237 500
IČ: 00265365
DIČ: CZ00265365
Datová schránka
fh4btis
63,2 km; těžká trasa; silniční kola, trekking
63,2 km; těžká trasa; silniční kola, trekking
Mapa cyklotrasy (soubor JPG)
0,0 Podbořany - Stranou centra města na návrší stojí jednolodní pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla církve římskokatolické s věží v západním průčelí, postavěný roku 1781. U kostela sv. Petra a Pavla se nachází barokní sloup Nejsvětější Trojice, zhotovený kolem roku 1700 a obnovený roku 1868. Poblíž kostela sv. Petra a Pavla se nachází barokní budova fary z 18.století. Ve městě jsou zachovány starší zástavby - barokní radnice č.p. 1 z roku 1751 s mansardovou střechou s věžičkou, přízemní objekt č.p. 45 a nárožní patrová empírová budova bývalého soudu č.p. 46 z poloviny 19. století.
Přírodní zajímavost - významný krajinný prvek vrch „Rubín", výskyt teplomilných rostlin a archeologické naleziště. Významný prvek ekologické stability krajiny.
6,2 Vroutek - Na návsi stojí barokní sousoší z roku 1711 s dominantní sochou Piety na vrcholu štíhlého sloupu. V rozích hranolového podstavce jsou na soklech umístěny sochy sv. Vojtěcha, Šebestiána, Rocha a Rozálie. U silnice směrem na Kryry je na masivním kamenném sloupu sousoší sv.Anny, spojené zády s Madonou. Pískovcové sousoší pochází z druhé poloviny 17.století. Západně od hlavní silnice se nachází románský jednolodní tribunový kostel sv. Jakuba Většího z 20. let 13. století, upravený a zaklenutý koncem 16. století. V období baroka byl přestavěn vrcholek věže. Objekt, zdobený obloučkovým vlysem, patří k historicky nejhodnotnějším stavbám regionu. Nedaleko přes silnici se nachází jednolodní barokní kostel sv. Jana Křtitele s věžičkou nad presbytářem, postavený roku 1726.
Přírodní zajímavost - na náměstí v centru obce památný strom „lípa Doc. Antonína Pyška - kavkazská" (Tilia dasystyla) - obvod kmene 71 cm, výška 8m, stáří 50 let.
11,5 Kryry - Na mírném návrší při jihovýchodním okraji obce stojí jednolodní barokní kostel Narození Panny Marie s věží v západním průčelí z roku 1722. V ulici směrem na Očihov se zachoval zajímavý měšťanský dům č.p. 12 s fasádou zdobenou lidovými rokokovými prvky a reliéfem Panny Marie nad vstupem. Nad obcí se nachází Schillerova rozhledna (28 m). Na náměstí stojí pozdně barokní fara.
16,1 Strojetice - Na návsi se nachází jednolodní kostel Nanebevzetí Panny Marie s věží v západním průčelí, postavený roku 1834 na místě staršího barokního kostela z roku 1701. Ze starší zástavby obce se zachoval hostinec č.p. 1 z druhé poloviny 18. století s mansardovou střechou a přilehlými hospodářskými budovami.
18,8 Běsno - Na návsi se nachází kostel sv. Vojtěcha, který má gotický presbytář, loď a věž pocházejí z 18. století. Na návrší na okraji obce při cestě do Soběchleb se nachází barokní sýpka, postavená roku 1740.
20,5 Vrbice - Zdejší zástavba na středověkém půdorysu dokumentuje vývoj vesnické architektury v průběhu devatenáctého století. Ve vsi se dochovalo množství velmi cenných a architektonicky náročně řešených staveb. Řada je však v havarijním stavu, včetně neorománského kostela Povýšení svatého Kříže a sousední budovy bývalé školy. V hodnotné zástavbě nevšedního rozsahu se dochoval například klasicistní patrový dům číslo popisné 17 s letopočtem 1841 v nádpraží kamenného portálku, pozdně klasicistní patrový dům čp. 16 s polovalbovou střechou a střídmou štukovou výzdobou fasády, eklektická zástavba téměř městského charakteru, často s neorenesančními štukovými dekory na fasádách (například domy čp. 1, 2, 3, 12 a 22). Působivý je i přízemní dům čp. 35 se středním patrovým rizalitem a velmi bohatým, avšak kultivovaným neorenesančním dekorem nebo eklektický dům čp. 20 z počátku 20. století, s balkonem ve štítovém průčelí. Význačný je i soubor chmelařských hospodářských staveb. Přestože tradiční zástavba Vrbice je mimořádně cenná a téměř nedotčená novostavbami, není dosud památkově chráněna. Vyhlášení vesnice památkovou zónou údajně brání havarijní stav zástavby.
23,0 Děkov
25,0 Vlkov
28,5 Velká Černoc - Uprostřed obce se nachází barokní jednolodní kostel sv.Václava s věží, postavený v letech 1783 - 1787. Ze starší lidové architektury 19. století se v obci zachovala hrázděná chalupa č.p. 7 s hospodářským areálem.
Přírodní zajímavost - v lese na severovýchodním okraji obce, nedaleko lesní správy, se nachází památný strom „dub letní" (Quercus robur) - obvod kmene 530 cm, stáří 350 let.
32,4 Svojetín - U obce se nachází kaplička Boží Muka z roku 1725. Uprostřed obce v parku stojí od 16. 7. 1922 památník, který byl v roce 2000 opatřen deskou "Obětem 1.světové války".
34,4 Povlčín
35,5 Milostín
39,3 Kounov - Chmelařská obec v okrese Rakovník, zmiňovaná poprvé roku 1402. Na počátku 18. století byla v obci postavena kaple sv. Vojtěcha, v polovině 18. století byl zdejší původně gotický kostel sv. Víta barokně přestavěn. Na severním výběžku Roviny, poblíž barokní hájovny, se nacházejí pozůstatky halštatského hradiště s mohutnými zbytky opevňovacích valů.
Přírodní zajímavost - Kounov se může pyšnit svými známými a naprosto unikátními „Kounovskými kamennými řadami" (megalitická zajímavost). Lokalitou prochází naučná stezka. Skutečné stáří, původ i význam tzv. kamenných řad zůstává i nadále záhadou. Řady kamenů jsou směřovány rovnoběžně ve směru sever --jih, nejdelší řada má délku 450 m. Nachází se zde 14 téměř úplných řad. Podle jedné z hypotéz mají kamenné řady astronomický účel. Kromě toho jsou některé zastávky naučné stezky věnovány geologii, botanice, zoologii, zemědělství a lesnictví oblasti Džbánu (přírodní park).
43,7 Nečemice - V roce 1457 se poprvé připomíná tvrz. Za třicetileté války byla tvrz značně poničena a nebyla opravena. Teprve v roce 1812, za Josefa Schwarzenberka, byly provedeny stavební úpravy tvrze. Na návrší se nachází jednolodní pozdně barokní kostel sv. Bartoloměje z roku 1786. Na návsi socha sv. Jana Nepomuckého z 19. století.
Přírodní zajímavost - Nečemická Lada - výskyt ojedinělé populace astry chlumní, dále modravec tenkokvětý, sasankovka lesní, je udáván i pětiprstka žežulík. Z významných rostlin se nalézá hořeček brvitý, záraza žlutá, černohlávek velkokvětý, sléz pižmový, hvozdík svazčitý, prvosenka jarní, třezalka skvrnitá, pcháč bezlodyžný a řada dalších.
46,9 Lhota
52,2 Měcholupy - V obci se nachází čtyřkřídlý, raně barokní dvoupatrový zámek se čtvercovým dvorem, postavený po polovině 17. století na místě starší tvrze. Barokní zámecká kaple byla roku 1926 přestavěna podle projektu J.V.Antoše. Koncem 19. století bylo k zámku přistavěno 2. patro. Objekt zámku, využitý jako školní zařízení, je obklopený parkem s porostem hodnotných dřevin.
Přírodní zajímavost - Asi 2 km jihovýchodně od obce se nachází významný krajinný prvek Svah nad silnicí Měcholupy - Želeč, významná lokalita chráněných rostlin.
53,7 Železná - U silnice se nachází pseudorománská výklenková kaple z druhé poloviny 19. století. Železniční most přes Blšanku ze 70. let 19. století tzv. příhradové konstrukce je technickou památkou.
Přírodní zajímavost - na strmém svahu, který tvoří násep železniční trati, leží významný krajinný prvek „Svah pod tratí", zbytek kavylové stepi se vzácnými druhy rostlin a zároveň nejzápadnější výchoz opuky v Čechách. Nedaleko bývalého mlýna u Blšanky glaukonitický pískovec, naleziště zkamenělin mořské fauny z období svrchní křídy.
54,4 Libořice - Na návrší stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s věží z roku 1716. Byl postaven na místě staršího kostela ze 14. století. Nad portálem je erb Kolovratů. Fara (čp. 31) s mansardovou střechou a erbem nad vstupem z 2. pol. 18. století stojí na návsi.
56,0 Liběšovice - V jižní části obdélné návsi se nachází barokní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1701, přestavěná roku 1738. Za kaplí stojí socha sv. Judy Tadeáše z roku 1868.
60,3 Letov - Na návsi se nachází barokní kostel Navštívení Panny Marie, který byl postaven v roce 1742. V kostele jsou pohřbeni příslušníci rodiny svobodných pánů z Ebenu. V roce 1817 byla před kostelem postavena v empírovém slohu pohřební kaple, v níž byly uloženy ostatky rytířů ze Schwarzenfeldu, kterým Letov po určitou dobu patřil. Barokní plastika sv. Šebestiána pochází z roku 1717.
63,2 Podbořany